+90(555) 460 14 95   bahod@bahod.org.tr

Çok medeniyetler geçirmiş Van’ın Osmanlılardan-Araplara, Iran-Irak-Suriye den, Ermenilere kadar büyük bir topluluğa hizmet vermiş bir il oluşu tüm bunların yaşayışları, yerleşmeleri, geçişleri bu yöreye çeşitli kültürlerle birlikte geniş folklorik kaynaklar bırakmıştır.

Halk Oyunları bakımından çok zengin olan yörelerimizden biridir. Halay bölgesinde yer alır. Van Yöresi Halk oyunları denince Halay, Düvenk ve Govent halk oyunları başı çeker. Oyunlar davul zurna eşliğinde oynanır. Genel olarak bölgenin her tarafında aynı oyunlar oynandığı görülür. Oyunların hemen hepsi kız erkek karma oynanır.

bakırköy_halk_oyunları_derneği_van_yöresi

Erkek giyisileri:
Başta fes, etrafında ahmediye bağlanır. Bedene giyilen Şalvar, şal , cepken, yelek, gömlek, Sakko (polto), kuşak, çorap, Ayağa ise galoş-potin giyimi tamamlar. Aksesuar olarak, Gümüş saatli köstek, işlemeli hançer, tabakalık ve ağızlık takılır.

Kadın giyisileri:
Başta püsküllü ağva ve yazma bağlanır. Bedene İçlik, kısa şalvar, simle işlenmiş canfes entari, üzerine simle işlenmiş yelek ve hırka giyilir. Bele işlemeli gümüş kemer bağlanır. Aksesuar olarak gümüş köstek, kolye, bilezik ve beşibiryerde altın takılır. Ayakta, yün çorap, boğazlı galoş-potin ve papuç giyimi tamamlar.

Van Yöresi Halk Oyunları:
Papuri,
Lorke,
Tek ayak,
Bezirgan,
Şevko,
Sincani,
Havasor,
Timurağa,
Baran,
Nare,
Şirvani,
Bizim Eller,
Edremit Van’a bakar,
Altınyüzük hoşbilezik,
Bizimeller,
Dokuzlu,
Süngülü,
Devzer,
Meyroke,
Dello,
Dingo,
Gazgaz,
Kelekvan,
Hedli,
Neri,
Sarhoş Barı,
Van Koçeri,
Van Naresi,
Ağır Gövenek.